TPZP - Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej

DZIEŃ WSPOMNIEŃ O EDMUNDZIE MAJKOWSKIM

Burmistrz Miasta Przasnysza
Zgromadzenie OO. Pasjonistów
Muzeum Historyczne w Przasnyszu
Oddział Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce
Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej
Miejski Dom Kultury w Przasnyszu
zapraszają na

Dzień Wspomnień o Edmundzie Majkowskim

(w trzecią rocznicę śmierci)


19. lutego 2012 r. (niedziela)

Program:
Godz. 13.00 - Msza Święta: Kościół OO. Pasjonistów.
Godz. 14.00 - Poświęcenie płaskorzeźby krzyża ofiarowanego O. Bernardowi przez E. Majkowskiego: kruchta Kościoła.
Godz. 14.30 - Przekazanie mieszkańcom Przasnysza ławeczki Edmunda Majkowskiego autorstwa Jana Stępkowskiego: Park Miejski.
Godz.15.00 – otwarcie wystawy biograficznej o Edmundzie Majkowskim (ze zbiorów Muzeum Historycznego): Miejski Dom Kultury (Galeria „Na Piętrze”)

ALFRED BORKOWSKI NIE ŻYJE

12 lutego 2012 r. w wieku 81 lat po długiej i ciężkiej chorobie zmarł Alfred Borkowski, lekarz pulmonolog, pisarz, działacz społeczny, współzałożyciel i pierwszy prezes Oddziału Związku Literatów Polskich w Ciechanowie.

Pochodził z Mchowa pod Przasnyszem. Był autorem kilkudziesięciu książek, w tym kilku o tematyce przasnyskiej. W 2009 został laureatem Medalu Stanisława Ostoja-Kotkowskiego w kategorii Twórca Uznany.

Pogrzeb Alfreda Borkowskiego odbędzie się w sobotę, 18 lutego w Ciechanowie.

KONCERT TOMASZA I MICHAŁA KASZUBOWSKICH W CIECHANOWIE

Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie zaprasza na koncert fortepianowo – gitarowy w wykonaniu Tomasza i Michała Kaszubowskich w dniu 15 lutego (środa) 2012 r. o godz. 17:00 w budynku ekspozycyjnym Muzeum przy ul. Warszawskiej 61.

Tomasz Kaszubowski - urodzony 5 listopada 1973 r. w Warszawie. Absolwent LO im. KEN w Przasnyszu, Szkoły Muzycznej I stopnia w Ciechanowie – klasa gitary Cezarego Kosturkiewicza, Szkoły Muzycznej II stopnia im. F. Chopina w Warszawie w klasie gitary Ryszarda Bałauszko i Leszka Potasińskiego. Obie szkoły ukończył z wyróżnieniem. Absolwent Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie w klasie Ryszarda Bałauszki. Uczestnik i laureat wielu konkursów gitary klasycznej i w tym międzynarodowych: Warszawa, Gdańsk, Krynica, Koszalin oraz warsztatów m. in. pod kierunkiem Jorge Cardoso, Carlo Marchione. W 2008 r. otrzymał Medal Stanisława Ostoja-Kotkowskiego w kategorii Twórca Uznany. Nagrał dwie płyty: z zespołem Los Navarros i w duecie z Pawłem Nawarą.

Michał Kaszubowski - urodzony 5 marca 1971 r. w Warszawie. Absolwent LO im. KEN w Przasnyszu, Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Mławie w klasie fortepianu Tadeusza Hoffmana, Uniwersytetu Śląskiego - kierunek wychowanie muzyczne oraz Akademii Muzycznej w Łodzi w klasie fortepianu Mariusza Drzewickiego. Od 1997 r. nauczyciel gry na fortepianie w Państwowej Szkole Muzycznej w Ciechanowie. Jego uczniowie byli wielokrotnie laureatami regionalnych i ogólnopolskich konkursów pianistycznych. Współzałożyciel w 1999 roku zespołu jazzowego, powstałego w oparciu o muzyków ciechanowskich.

W programie koncertu będą m. in. utwory João Pernambuco, Eduardo Falú, George'a Gershwina, Juliána Arcasa, Fryderyka Chopina i Ferdinando Carullego.

WSTĘP WOLNY

WYSTAWA W ZESPOLE MEDYCZNYCH SZKÓŁ POLICEALNYCH

Starostwo Powiatowe w Przasnyszu
Zespół Medycznych Szkół Policealnych w Przasnyszu
Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej - Koło Historyczne GRH 14 Pułku Strzelców Syberyjskich
zapraszają
do zwiedzania wystawy

"Powiew wolności 1863"

w dniach 13-24 lutego w pomieszczeniach ZMSP.

Wystawa czynna będzie w godzinach 8.00-14.00. Istnieje możliwość indywidualnego dopasowania godzin po wcześniejszym ustaleniu telefonicznym.

Oficjalne otwarcie wystawy z prelekcją historyczną odbędzie się w środę, 15 lutego o godz. 9.00.

Wystawa została przygotowana dzięki wsparciu finansowemu udzielonemu przez „Fundację BRE Banku”

DULSKA PRZED SĄDEM

Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej
Miejski Dom Kultury im. Stanisława Ostoi-Kotkowskiego w Przasnyszu

zapraszają

na spektakl
"Pani Dulska przed sądem"
wg Gabrieli Zapolskiej
w reżyserii Anny Jelińskiej i w wykonaniu aktorów Teatru nad Wegierką
w dniu 5 lutego (niedziela) o odz. 16.00 w sali widowiskowej MDK

INAUGURACJA OBCHODÓW 90. ROCZNICY URODZIN STANISŁAWA OSTOJA-KOTKOWSKIEGO

1 lutego 2012 roku w sali widowiskowej MDK w Przasnyszu odbędzie się inauguracja obchodów 90. rocznicy urodzin Stanisława Ostoja-Kotkowskiego.

Program:
1. Uroczyste otwarcie obchodów 90. rocznicy urodzin Stanisława Ostoja-Kotkowskiego (Burmistrz Waldemar Trochimiuk)
2. Laudacja poświęcona Stanisławowi Ostoja-Kotkowskiemu (Krzysztof Gadomski Dyrektor MDK)
3. Wręczenie medali Stanisława Ostoja-Kotkowskiego
4. Pokaz laserowy do muzyki Fryderyka Chopina, wykonawcy Irena i Mariusz Kmieć z Akademii Muzycznej w Cieszynie
5. Zwiedzanie wystawy biograficznej poświęconej twórczości Stanisława Ostoja-Kotkowskiego pt. "Obraz, Światło, Dźwięk" - Muzeum Historyczne w Przasnyszu (wernisaż wystawy 31.01.2012r. godz. 14:00)

KONCERT ŁUKASZA MOTYKI I ALICJI WIECZOREK

W sobotę 28 stycznia 2012 r. o godz. 16:00 w sali widowiskowej MDK odbył się koncert klarnecisty Łukasza Motyki – studenta Akademii Muzycznej w Gdańsku, stypendysty Starosty Powiatu Przasnyskiego oraz pianistki Alicji Wieczorek – wykładowcy Akademii Muzycznej w Gdańsku. Łukasz Motyka w 2009 roku został uhonorowany Medalem Stanisława Ostoi-Kotkowskiego w kategorii Debiut.

Na program recitalu złożyły się utwory na klarnet i fortepian Witolda Lutosławskiego, Johannesa Brahmsa, Louisa Cahuzaca czy muzyka z pogranicza klasyki i rozrywki Paquito D’Rivery. Zabrzmiał także utwór na klarnet i płytę CD, łączący tradycyjny instrument z montażem elektroakustycznym, skomponowany przez Nicolę Resanovica, amerykańskiego kompozytora pochodzenia serbskiego.

Koncert poprowadziła mama Łukasza, pani Maria Motyka. Organizatorami koncertu byli Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej i Miejski Dom Kultury im. Stanisława Ostoi-Kotkowskiego.

REKONSTRUKCJA HISTORYCZNA "POWIEW WOLNOŚCI 1863. BY DOBRO SAMO ROZKWITŁO NA ZIEMIACH POWIATU PRZASNYSKIEGO"

Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej zaprasza w dniu 22 stycznia 2012 r. na rekonstrukcję historyczną „Powiew wolności 1863. By dobro samo rozkwitło na ziemiach powiatu przasnyskiego”.

Planowany harmonogram:
- 17.15 – wymarsz „czarnej procesji”
- 17.45 – rozpoczęcie inscenizacji ataku powstańców na północnomazowieckie miasteczko, uczestnicy: GRH 14 Pułku Strzelców Syberyjskich z Przasnysza i GRH Kampinos (w roli Powstańców), GRH Pułk 4 Piechoty Xięstwa Warszawskiego z Ostrołęki (w roli wojska rosyjskiego), GRH Ludności Cywilnej z Mławy i Goście.

Wydarzenia towarzyszące:

- 13.30 - złożenie kwiatów pod pomnikiem Powstańców Styczniowych na cmentarzu parafialnym w Przasnyszu;
- 14.30 – mini konferencja naukowa dotycząca powstania styczniowego;
-16.00 – msza św. w kościele parafialnym pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny
- 19.00 – pokaz filmu „Szwadron” MDK Przasnysz.

Współorganizatorzy i sponsorzy: Urząd Miasta w Przasnyszu, Starostwo Powiatowe w Przasnyszu, Miejski Dom Kultury w Przasnyszu, Fundacja BRE Banku.

SPOTKANIE OPŁATKOWE W WARSZAWIE

Zarząd Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej Środowisko Warszawskie zaprasza na tradycyjne spotkanie opłatkowe, które odbędzie się w dniu 17 stycznia 2012 roku (wtorek) o godzinie 15.00 w restauracji u Siwka "MAZURSKA" ul. Poligonowa 30/ róg ul. Ostrobramskiej, parking "Koara" bezpłatny.

PODSUMOWANIE DZIAŁALNOŚCI GRH 14 PUŁKU STRZELCÓW SYBERYJSKICH

15 grudnia 2011 roku w Miejskim Domu Kultury w Przasnyszu odbyło się spotkanie podsumowujące działalność Grupy Rekonstrukcji Historycznej 14 Pułku Strzelców Syberyjskich z Przasnysza. Grupa od października 2011 roku jest kołem Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej.

Spotkanie zorganizowali: TPZP, Wójt Gminy Czernice Borowe oraz Stowarzyszenie Rozwoju Ziemi Czernickiej

PROTOKÓŁ Z POSIEDZENIA KOMISJI KONKURSOWEJ KAPITUŁY MEDALU STANISŁAWA OSTOJA-KOTKOWSKIEGO

W dniu 9 grudnia 2011 roku w siedzibie Miejskiego Domu Kultury odbyło się posiedzenie Komisji Konkursowej Kapituły Medalu Stanisława Ostoja-Kotkowskiego, na którym po przeanalizowaniu zgłoszonych kandydatur kapituła zdecydowała, że laureatami Medalu za rok 2011 zostali:

1. w kategorii Twórca Uznany - Anna Milewska
2. w kategorii Debiut - Grupa Rekonstrukcji Historycznej 14 Pułk Strzelców Syberyjskich
3. w kategorii Medal Honorowy - Bożenna Beata Parzuchowska

Skład Kapituły:
Kanclerz - dr Radosław Waleszczak
Przewodniczący Komisji Konkursowych - Krzysztof Gadomski
Sekretarz Kapituły - Ewa Łukasiak
Ekspert Kapituły - Krzysztof Miecznikowski

Komisja obradowała w składzie poszerzonym o dotychczasowych laureatów Medalu w kategorii Twórca Uznany.

SPEKTAKL O ŚWIĘTYM STANISŁAWIE KOSTCE

5 grudnia 2011 roku o godz. 10.00 w Sali Widowiskowej Miejskiego Domu Kultury w Przasnyszu odbyło się przedstawienie pt. "Do wyższych rzeczy jestem stworzony czyli żywot św. Stanisława Kostki w pięciu odsłonach" w reżyserii Bożenny Beaty Parzuchowskiej i w wykonaniu Teatru Trzech Pokoleń.

Spektakl został zorganizowany przez Koło Miłośników Sztuki "TARAS" przy wsparciu finansowym Starostwa Powiatowego w Przasnyszu

V. PRZASNYSKI PRZEGLĄD SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ IM. STANISŁAWA OSTOI-KOTKOWSKIEGO

10 listopada 2011 r. o godz. 15.00 w sali widowiskowej MDK w Przasnyszu odbyła się projekcja filmu pt. "Dolina Issy". O godz. 17.00 w Klubie Otwartego Umysłu zaprezentowano montaż słowno-muzycny poświęcony twórczości Czesława Miłosza pt. "Caffe Miłosz". 29 listopada o godz. 17.00 w Sali Widowiskowej MDK przedstawiono monodram "Jeżeli obłęd" w wykonaniu Agnieszki Pszczółkowskiej na podstawie tekstów Adama Piekarzewskiego i Czesława Miłosza. Odbył się również koncert akordeonowy uczniów Szkoły Muzycznej w Mławie.

Organizatorami Przeglądu byli: Miejski Dom Kultury w Przasnyszu, Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej, Urząd Miasta w Pzrasnyszu i Klub Literacki "Przaśnik". Projekt dofinansowało Starostwo Powiatowe w Przasnyszu.

FINAŁ V. MAZOWIECKIEGO KONKURSU LITERACKIEGO

W cieniu przechodzącego Piotra...

Przasnyscy twórcy w hołdzie Papieżowi Janowi Pawłowi II
Finał V. Mazowieckiego Konkursu Literackiego

23.10.2011 r. (niedziela) godz. 14:00 sala widowiskowa MDK w Przasnyszu

W programie:
1. Widowisko sceniczne oparte o teksty laureatów V. Mazowieckiego Konkursu Literackiego i poetów zrzeszonych w Związku Literatów na Mazowszu
2. Uroczyste ogłoszenie wyników i wręczenie nagród laureatom V. Mazowieckiego Konkursu Literackiego
2. Promocja zbioru „W cieniu przechodzącego Piotra...”

Projekt uzyskał wsparcie finansowe Samorządu Województwa Mazowieckiego

SPEKTAKL "NARTY OJCA ŚWIĘTEGO"

Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej zaprasza na
spektakl w wykonaniu Teatru Trzech Pokoleń
„Narty Ojca Świętego”
Jerzego Pilcha
wg adaptacji scenicznej i w reżyserii
Bożenny Beaty Parzuchowskiej

22 października 2011 r. godz. 18.00
Sala Widowiskowa Miejskiego Domu Kultury w Przasnyszu

Projekt uzyskał wsparcie finansowe Samorządu Województwa Mazowieckiego

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

Muzeum Historyczne w Przasnyszu

Muzeum Weterynarii w Przasnyszu

MDK Przasnysz

Urząd Miasta w Przasnyszu

Starostwo Powiatowe w Przasnyszu

Stowarzyszenie Academia Europaea Sarbieviana

Przasnysz zapomniana bitwa

Bitwa przasnyska

Andrzej Staszewski

Związek Literatów na Mazowszu

Sanktuarium ¶w. Stanisława Kostki