TPZP - Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej

SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI TOWARZYSTWA PRZYJACIÓŁ ZIEMI PRZASNYSKIEJ ZA 2017 ROK

1) 6 stycznia. Grupa Rekonstrukcji Historycznej 14 Pułku Strzelców Syberyjskich wzięła udział w Orszaku Trzech Króli w Przasnyszu.
2) 10 stycznia. Uniwersytet Trzeciego Wieku wyjechał do Teatru Komedia w Warszawie na sztukę „Żona potrzebna od zaraz”.
3) 13 stycznia. W restauracji „Pierwsza Liga” odbyło się spotkanie świąteczne Środowiska Warszawskiego TPZP.
4) 22 stycznia. Grupa Historyczno- Literacka „Styl” działająca przy TPZP uczciła pamięć bohaterów Powstania Styczniowego.
5) 22 stycznia. W 154. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego, strzelcy z GRH 14 PSS, koła TPZP z Przasnysza oddali hołd powstańcom styczniowym. Jako miejsce upamiętnienia powstańców wybraliśmy pomnik Stefana Cieleckiego ps. „Orlik”.
6) 4 lutego. GRH 14 PSS wzięła udział w bitwie zimowej z 1914 roku w Lasku Miejskim w Giżycku.
7) 10 lutego. W Miejskim Domu Kultury w Przasnyszu z inicjatywy Grupy Historyczno-Literackiej „Styl” odbył się Wieczór Wspomnień o Mieczysławie Stusińskim.
8) 11 lutego. Rajd Szlakami Wielkiej Wojny nad Bzurą i Rawką z udziałem GRH 14 pss. Przy kilkunastostopniowym mrozie ponad setka uczestników w tym rekonstruktorzy w mundurach z Wielkiej Wojny przebyła ok. 12 km trasy po leśnych bezdrożach. Trasa wiodła szlakami walk 1914 - 1915 r.
9) 18 lutego. Z inicjatywy GRH 14 PSS odbył się III Rajd Szlakami Lutowej Bitwy Przasnyskiej i konferencja naukowa w Muzeum Historycznym.
10) 24 lutego. Wyjazd UTW do Kina „Łydynia” w Ciechanowie na film „Sztuka kochania”.
11) 26 lutego. W Przasnyszu odbył się Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych "Tropem Wilczym" z udziałem 14 PSS.
12) 26 lutego. W Miejskim Domu Kultury odbył się występ Grupy Historyczno-Literackiej „Styl” pt. „Pożegnanie karnawału”.
13) 1 marca. Członkowie TPZP złożyli kwiaty i zapalili znicze pod tablicą poświęconą żołnierzom wyklętym w kościele farnym w Przasnyszu.
14) 4 marca. Warsztaty przeprowadzone przez M. W. Kmoch w Muzeum Historycznym w Przasnyszu dla młodzieży z gimnazjum w Przasnyszu w ramach projektu „Moje miejsce – historia mówiona”.
15) 16 marca. Dzień Medyczny z udziałem UTW: Zespół Medycznych Szkół Policealnych – prelekcja i pokaz różnych rodzajów masażu i prelekcja na temat skóry (budowa, procesy zachodzące w skórze, sposoby pielęgnacji). Centrum Animacji – spotkanie z diabetologiem, prelekcja na temat cukrzycy (profilaktyka, leczenie), degustacja potraw.
16) 21 marca. Spotkanie dyskusyjne nt. „Reklama w życiu człowieka” w Gimnazjum w Przasnyszu z udziałem UTW. Prowadził Michał Borkowski.
17) 21 marca. Zebranie redakcji „Rocznika Przasnyskiego”.
18) 31 marca. Pogrzeb Mariusza Łyszkowskiego, prezesa GRH 14 PSS.
19) 2 kwietnia. Udział UTW w warsztatach wielkanocnych w Muzeum Historycznym w Przasnyszu.
20) 4 kwietnia. W Środowiskowym Domu Samopomocy w Przasnyszu odbyło się spotkanie autorskie z przedstawicielami Grupy Literacko-Historycznej „Styl”.
21) 14 i 15 kwietnia. Warta przy Grobie Pańskim w kościele farnym w Przasnyszu. GRH 14 PSS stała na warcie w Wielki Piątek i Sobotę.
22) 20 kwietnia. Wielkanocne spotkanie Środowiska Warszawskiego TPZP w restauracji „Pierwsza Liga”.
23) 22 kwietnia. Udział UTW w wernisażu wystawy fotografii T. Myślińskiego w Muzeum Historycznym w Przasnyszu.
24) 29 i 30 kwietnia. GRH 14 PSS wzięła udział inscenizacji Bitwy pod Gorlicami w Sękowej k. Gorlic.
25) 3 maja. GRH 14 PSS z Przasnysza wyruszyły do sąsiedniego Ciechanowa na piknik połączony ze zlotem pojazdów militarnych.
26) 11 maja. Spotkanie autorskie Anny Jelińskiej w ramach „Czwartkowych wieczorów z poezją” w restauracji „Retro” w Ciechanowie.
27) 22 maja. GH-L „Styl” miała swoje stoisko podczas Jarmarku Staropolskiego w Przasnyszu.
28) 27 maja. GRH 14 PSS z Przasnysza wybrała się do Żyrardowa by wziąć udział w inscenizacji strajku szpularek w Żyrardowie z 1883 roku.
29) 2 czerwca GRH 14 PSS z Przasnysza wybrała się do kolegów do Mławy, by wziąć
udział w inscenizacji odbicia więźniów z Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa w Mławie.
30) 3 czerwca. Wycieczka UTW do Hajnówki i Białowieży.
31) 6 czerwca. Wycieczka UTW na Kurpiowszczyznę i po powiecie przasnyskim.
32) 11 czerwca. GRH 14 PSS z Przasnysza uczestniczyła po raz drugi w IV Pikniku Patriotyczno-Rodzinnym w Dziektarzewie k. Płońska.
33) 13 czerwca. W Miejskim Domu Kultury odbyło się coroczne walne zebranie członków TPZP.
34) 16 czerwca. Obozowiska w formie dioram w czasie misji wschód w Ogrodniczkach pod Białymstokiem, w tym 14 PSS z Przasnysza. Udział w inscenizacji walk polsko – bolszewickich z 1920 r.
35) 17 czerwca. Pogrzeb Mariusza Bondarczuka, wieloletniego prezesa TPZP.
36) 17 czerwca. Udział poetów z Klubu Literackiego „Przaśnik” w Świętojańskiej Nocy Poetów w Ciechanowie.
37) 22 czerwca. Obrona pracy doktorskiej Andrzeja Białego na Akademii Humanistycznej w Pułtusku.
38) 25 czerwca. GRH 14 PSS wzięła udział w Festynie Patriotycznym na Polskiej Kępie Drążdżewie Nowym.
39) 8 lipca. Przedstawiciele TPZP (GH-L „Styl”) uczestniczyli w Letnich Zbliżeniach Artystów Mazowsza w Żyrardowie.
40) 21, 22 i 23 lipca. 14 PSS z Przasnysza przebywał na VIII Odysei Historycznej w Leszczynku k. Kutna. 14 PSS wzięła udział w inscenizacji bitwy o wzgórze Seelow.
41) 25 lipca. Promocja IV tomu „Rocznika Przasnyskiego” w Muzeum Historycznym w Przasnyszu.
42) 29 lipca. W parku miejskim w Działdowie odbyła się inscenizacja Bitwy pod Tannenbergem z epizodem krwawego boju pod Uzdowem. Wzięła w nim udział GRH 14 PSS.
43) 5 sierpnia. GRH 14 PSS z Przasnysza wybrała się do Sochaczewa na VII Piknik Historyczny "Sochaczew - 7 wieków historii" wcielając się w Żołnierzy AK.
44) 6 sierpnia 14 PSS pojechał do Kielc na inscenizację pod hotelem Bristol. Odtworzono tam potyczkę z 1914 roku.
45) 10 sierpnia. Przy moście obrotowym w Giżycku odbyła się inscenizacja walk pierwszowojennych o Twierdzę Boyen. 11 sierpnia w lesie miejskim w Giżycku 14 PSS wziął udział w walkach z okresu I wojny światowej. 12 sierpnia w Twierdzy Boyen w Giżycku odbyła się główna inscenizacja walk o Twierdzę.
46) 14 sierpnia. Ujęcia do filmu pt: "Piosnka o Belinie" w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Radomiu z udziałem GRH 14 PSS.
47) 21 sierpnia. Inscenizacja walk o Białystok z 22 sierpnia 1920 roku z udziałem GRH 14 PSS.
48) 2 -3 września. W Chojnowie pod Przasnyszem odbył się piknik historyczny. Piknik odbywał się w ramach obchodów 100-lecia utworzenia Harcerstwa Polskiego na Ziemi Przasnyskiej. W ramach pikniku odbyły się inscenizacje: „Hej kto Polak na bagnety” – inscenizacja odbicia dworku w Chojnowie. „Dni Walczącej Warszawy” – inscenizacja Powstania Warszawskiego. Myślą przewodnią tej inscenizacji była rola harcerzy w walce o niepodległą Polskę.
49) 9 września. TPZP miało swój punkt podczas Gry Miejskiej w ramach Festiwalu „Fabryka Światła”.
50) 9 września. 14 PSS wybrała się do Kuligowa (gm. Dąbrówka) na inscenizację walk polsko-bolszewickich.
51) 27 września. Na zaproszenie Grona Pedagogicznego i Dyrekcji GRH uczestniczyło w święcie patrona Zespołu Szkół im. Żołnierzy Armii Krajowej w Makowie Mazowieckim. Data tego święta jest znacząca zarówno z powodu historii AK, ponieważ 27 września utworzono SZP (Służbę Zwycięstwu Polski), później przemianowaną na ZWZ(Związek Walki Zbrojnej), a następnie Armię Krajową, jak i dla samej szkoły, która obchodziła 20-lecie nadania jej tego zaszczytnego imienia.
52) 28 września. Odbyło się spotkanie organizacyjne UTW – III rok.
53) 29 września. GRH 14 PSS z Przasnysza wybrała się po raz kolejny na Słowację, do Niżnej Polianki na inscenizację walk o Karpaty z okresu I wojny światowej.
54) 1 października. W Miejskim Domu Kultury odbyła się promocja tomiku GR-L „Styl” pt. „Cienie małych tęsknot”.
55) 6 października. W Muzeum Historycznym odbyło się spotkanie finałowe Mazowieckiego Konkursu literackiego.
56) 10 października. W Miejskim Domu kultury odbyło się spotkanie „Mariuszowi Bondarczukowi in memoriam”.
57) 15 października. W Bogatem (gm. Przasnysz) odbyły się uroczystości związane z 200 rocznicą śmierci Tadeusza Kościuszki oraz z 100 rocznicą poświęcenia Kopca Kościuszki, która miała miejsce 100 lat temu w obecności żołnierzy Polskiej Organizacji Wojskowej. GRH 14 PSS z Przasnysza wcieliła się w żołnierzy piechoty Polskiej z okresu odzyskania niepodległości, 5 dywizji syberyjskiej, powstańców styczniowych oraz żołnierzy 14 PSS.
58) 9 listopada. GRH 14 PSS uczestniczył w prelekcji na temat "Bitwy Przasnyskiej". Lekcja ta odbyła się najpierw dla klas 4-7 i II-III gimnazjum, uczniowie wysłuchali uważnie o tym co działo się na ziemiach przasnyskich oraz z wielką ciekawością oglądali broń używaną podczas I Wojny Światowej. Druga część odbyła się dla kl. 1-3 SP.
59) 10 listopada. Z okazji Dnia Niepodległości jako rekonstruktorzy z GRH 14 Pułku Strzelców Syberyjskich z Przasnysza odwiedziliśmy przasnyską Szkołę Podstawową nr.1 z oddziałami integracyjnymi im. Kawalerów Orderu uśmiechu. Mieliśmy okazję opowiedzieć o, jak i zaprezentować dwie jednostki będące częścią obszaru naszych rekonstrukcyjnych zainteresowań tj., powstańców styczniowych oraz nasz" koronny" 14 Pułk Strzelców Syberyjskich w ramach prezentacji „Polskie drogi do niepodległości”.
60) 11 listopada. GRH 14 PSS wyjechała się do Suchej Górnej k. Polkowic na uroczystości 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. 14 PSS wystąpił jako powstańcy styczniowi, Legion Puławski i Armia Czerwona. 14 PSS przeprowadził salwę honorową w roli legionistów.
61) 16 listopada. GRH 14 PSS wybrała się do szkoły w Bogatem gm. Przasnysz. Wizyta miała na celu przybliżenie uczniom realiów bitwy przasnyskiej i drogi Polaków do wolności. Lekcja miała formę "historii żywej" z eksponatami i mundurami okresu I wojny światowej.
62) 17 listopada. GRH 14 Pułk Strzelców Syberyjskich wybrała się do szkoły w Lesznie gm. Przasnysz. Wizyta miała na celu przybliżenie uczniom realiów bitwy przasnyskiej, służby Polaków w armiach państw zaborczych i dróg do wolności.
63) 18 listopada. GRH 14pss z Przasnysza wybrała się do Makowa Mazowieckiego by wziąć udział w pikniku militarnym. W czasie pikniku zaprezentowaliśmy z kolegami z innych grup rekonstrukcyjnych potyczkę armii polskiej z bolszewikami.
64) 18 listopada. W Miejskim Domu Kultury w Przasnyszu odbyły się Przasnyskie Zaduszki poświęcone pamięci wybitnych członków TPZP i mieszkańców Przasnysza, zmarłych w ostatnim czasie: Mieczysława Stusińskiego, Mariusza Bondarczuka, Izabeli Maćkowskiej, Krystyny Grotkowskiej, Ireny KotowiczBorowy, Romana Wierzbickiego, Ewy Kwiatkowskiej oraz Mariusza Łyszkowskiego. Całość prowadził Jan Chmielewski, wspomnienie o Mariuszu Łyszkowskim wygłosił Mariusz Maciaszczyk. W koncercie wystąpili: Michał i Tomasz Kaszubowscy oraz Łukasz Motyka.
65) 19 listopada. W Bogatem gm. Przasnysz odbył się piknik historyczny "Tradycje Niepodległościowe - Bitwa Przasnyska" z udziałem GRH 14 PSS. Piknik był kulminacją zadania realizowanego przez Gminną Bibliotekę Publiczna z siedzibą w Bogatem.
66) 25 listopada. UTW wyjechał do Olsztyna na koncert „Chóru Aleksandrowa”.
67) 1 grudnia. W Mławie odbyło się spotkanie opłatkowe środowisk twórczych z udziałem poetów GH-L „Styl”.
68) 5 grudnia. W siedzibie TPZP odbyło się posiedzenie Kapituły Medalu Stanisława Ostoja-Kotkowskiego. Laureatami zostali: Eugeniusz Molski, Wojciech Ciesielski i Jan Chmielewski.
69) 10 grudnia. W Zajeździe Staropolskim odbyło się spotkanie wigilijne Grupy Historyczno-Literackiej „Styl”.
70) 17 grudnia. W Miejskim Domu Kultury odbyła się Gala Medali Stanisława OstojaKotkowskiego.
71) 23 grudnia. Odbyła się wigilia Grupy Rekonstrukcji Historycznej 14 Pułku Strzelców Syberyjskich.
72) 27 grudnia. 14 PSS pojechał do Radomia na premiery filmów pt: "Piosnka o Belinie" i "Komendant Zagończyk". W tych filmach grali członkowie 14 PSS.
73) Cykliczne zajęcia edukacyjne UTW: język angielski – 2 razy w tygodniu; język niemiecki – 1 raz, a od października – 2 razy w tygodniu; informatyka – 2 razy w tygodniu; taniec - 2 razy, a od października 1 raz w tygodniu.
W 2017 roku Grupa Rekonstrukcji Historycznej 14 Pułku Strzelców Syberyjskich z Przasnysza wystąpiła w 35 inscenizacjach, zlotach, piknikach i lekcjach "żywej historii". Największymi wyzwaniami były: Organizacja wyjazdu dla 55 osób na Słowację, seria lekcji historii w pięciu szkołach, Przeprowadzenie Salwy Honorowej z Podniesieniem Flagi Narodowej, organizacja III Rajdu Szlakami Lutowej Bitwy Przasnyskiej.